Rekuperacja – co to jest, jak działa?

To bardzo praktyczny wątek, poruszamy problemy związane z budowaniem i remontami. Polecamy fachowców, sklepy, w których można zrobić zakupy budowlane, dzielimy się sprytnymi rozwiązaniami i podpowiadamy jak szybko i sprawnie wybudować dom!
Awatar użytkownika
Longin
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2021, 7:54

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: Longin »

Cześć, czy mógłby ktoś mi w końcu wytłumaczyć co to jest rekuperacja? Mam możliwość otrzymania dofinansowania w tym zakresie i analizuje ten temat. Więc będę wdzięczny za jakieś rzeczowe informacje, ale najlepiej takie żeby nie był to zbyt fachowy język. Chcę móc to zrozumieć jako laik i człowiek zainteresowany takim rozwiązaniem. Czy znajdzie się ktoś kto pomoże?
Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2022, 23:35

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: Łukasz »

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń.
Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Moim zdaniem to bardzo aktualny i opłacany temat jeżeli tylko jesteś właścicielem domu.
uton873

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: uton873 »

ERGO z Zielonej Góry odpowiadali za wykonanie instalacji wentylacyjnej w naszym budynku i to właśnie z rekuperacją. Jej działanie polega na odzyskiwaniu ciepła. Wentylacja mechaniczna ma za zadanie wymienić zużyte powietrze na nowe, zewnętrzne. Co najwazniejsze, tym sposobem powietrze z zewnatrz jest oczyszczane ze smogu, czy kurzu i alergenow, co jest niezmiernie istotnym punktem w tym wypadku. Na tym dodatku nasza firma zyskała za wszystkie czasy!
Awatar użytkownika
kasiunia
Posty: 91
Rejestracja: 09 mar 2019, 11:48

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: kasiunia »

Rekuperację montuje się w naszych domach już od kilku lat .Rekuperacja energii to bardzo oszczędne rozwiązanie bo instalacja ta z jednej strony przygotowuje nam świeże i czyste powietrze o określonej temperaturze a z drugiej strony odzyskuje temperaturę ze zużytego i wydalanego na zewnątrz powietrza.
tamara55

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: tamara55 »

Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie jak rekuperatory powietrza: https://terme.pl/pl/menu/klimatyzacja-i ... ratory-452 . Warto poczytać sobie więc o zaletach tego rozwiązania.
żaneta11

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: żaneta11 »

Myślę, że może was jednak zainteresować wentylacja pokojowa . Własnie sama mam w planach postawić na współpracę z tą firmą, ponieważ z tego co słyszałam to jeśli chodzi o wentylację to działa ona bez żadnych problemów.
renataborki

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: renataborki »

Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Moim zdaniem rekuperacja Tarnów to bardzo dobre wyjście dla wszystkich, którzy cenią sobie świeże powietrze we własnym domu.
Awatar użytkownika
star
Posty: 95
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:41

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: star »

Mam rekuperacje i przez cały rok nie muszę otwierać okien, żeby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza i stężenie co2 na poziomie max 600-700ppm mając w domu 4 osoby. Nie osiągniesz takiego wyniku przy wentylacji grawitacyjnej bez otwierania okien zimą.
Daje tutaj namiar rownież na firmę, która montuje rekuperacje w Lublinie https://ultrawent.pl/

Można się dopytać o odpowiednie urzadzenie. Powinni doradzić co się najlepiej sprawdzi,
Włodek

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: Włodek »

Przy projektowaniu nowego domu warto od samego początku uwzględnić instalację systemu rekuperacji. Jest to inwestycja, która szybko się zwraca, nie tylko poprzez oszczędności na ogrzewaniu, ale również poprzez zapewnienie wysokiej jakości powietrza wewnątrz. Na https://ansel.pl/rekuperacja/ można znaleźć wskazówki dotyczące projektowania systemów rekuperacji w nowych budynkach.
ODPOWIEDZ