Rekuperacja – co to jest, jak działa?

To bardzo praktyczny wątek, poruszamy problemy związane z budowaniem i remontami. Polecamy fachowców, sklepy, w których można zrobić zakupy budowlane, dzielimy się sprytnymi rozwiązaniami i podpowiadamy jak szybko i sprawnie wybudować dom!
Awatar użytkownika
Longin

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: Longin »

Cześć, czy mógłby ktoś mi w końcu wytłumaczyć co to jest rekuperacja? Mam możliwość otrzymania dofinansowania w tym zakresie i analizuje ten temat. Więc będę wdzięczny za jakieś rzeczowe informacje, ale najlepiej takie żeby nie był to zbyt fachowy język. Chcę móc to zrozumieć jako laik i człowiek zainteresowany takim rozwiązaniem. Czy znajdzie się ktoś kto pomoże?
Awatar użytkownika
Łukasz

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: Łukasz »

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń.
Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Moim zdaniem to bardzo aktualny i opłacany temat jeżeli tylko jesteś właścicielem domu.
uton873

Re: Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Post autor: uton873 »

ERGO z Zielonej Góry odpowiadali za wykonanie instalacji wentylacyjnej w naszym budynku i to właśnie z rekuperacją. Jej działanie polega na odzyskiwaniu ciepła. Wentylacja mechaniczna ma za zadanie wymienić zużyte powietrze na nowe, zewnętrzne. Co najwazniejsze, tym sposobem powietrze z zewnatrz jest oczyszczane ze smogu, czy kurzu i alergenow, co jest niezmiernie istotnym punktem w tym wypadku. Na tym dodatku nasza firma zyskała za wszystkie czasy!
ODPOWIEDZ